„Sprzężone” rejestracje            
MATEMATYKA
W ZESPOLE
SZKÓŁ
W WIDUCHOWEJ
           
W matematyce
nie ma drogi
specjalnie dla królów
Powrót do głównej strony
     
                    
 
 POWRÓT DO
WYBORU ZADAŃ
 
 
 „SPRZĘŻONE” REJESTRACJE
 
 
  Przed domem Ignacego oraz na sąsiednim podwórku stoją dwa samochody z rejestracjami, które Ignacy nazwał „sprzężonymi”. I znowu chodzi tylko o końcowe znaki. Dlaczego rejestracje zostały nazwane „sprzężonymi”? Obie mają podobne własności.

W obu rejestracjach są po cztery znaki, które możemy sobie wyobrazić jako czterocyfrowe liczby złożone z cyfr arabskich oraz rzymskich. Drugie cyfry w obu rejestracjach to właśnie cyfry rzymskie. W każdej rejestracji pierwsza cyfra jest taka sama jak trzecia cyfra. Ignacy zwrócił również uwagę na to, że  pierwsza cyfra oraz druga cyfra w drugiej rejestracji są dwa razy większe od kolejno pierwszej i drugiej cyfry w pierwszej rejestracji. To tyle na temat podobieństw w obu rejestracjach.

Teraz przechodzimy do najważniejszych informacji, które pozwolą na odczytanie szukanych liczb. W pierwszej rejestracji dwie pierwsze cyfry to kolejne po sobie cyfry nieparzyste, przy czym pierwsza z nich to druga z kolei liczba nieparzysta. Czwarta cyfra w pierwszej rejestracji jest dwa razy większa od trzeciej cyfry tej rejestracji. Natomiast czwarta cyfra w drugiej rejestracji to suma trzeciej i czwartej cyfry z pierwszej rejestracji. 
Już zapewne wiesz, jakie  cztery znaki  są widoczne na pierwszej a jakie na drugiej
rejestracji samochodów stojących blisko domu Ignacego.